Fotowoltaika

JAK DZIAŁA INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA ???

Instalacje fotowoltaiczne jako alternatywne źródło energii wydają się skrywać wiele tajemnic. Dlatego klienci często dopytują o różnorodne kwestie związane z tą innowacyjną technologią, jej budową, sposobem użytkowania czy okresową konserwacją. Poniżej zestaw najczęściej pojawiających się pytań wraz z odpowiedziami, które pozwolą zgłębić temat i rozwiać wszelkie wątpliwości co do fotowoltaiki.

Instalacje fotowoltaiczne to nieskomplikowane układy, składające się z zaledwie kilku elementów, dzięki którym możemy cieszyć się darmową i jednocześnie ekologiczną energią elektryczną.

Podstawowym oraz najbardziej charakterystycznym elementem są panele fotowoltaiczne montowane na dachu bądź gruncie. Zbudowane są one z ogniw fotowoltaicznych, gdzie dochodzi do zamiany energii słonecznej na elektryczną (tzw. efekt fotowoltaiczny). W tym miejscu powstaje prąd stały, który należy przetworzyć na prąd przemienny, czyli taki który płynie w każdym gniazdku. To zadanie realizowane jest przez inwerter (inaczej falownik), który uważany jest za serce całego układu. Uzyskany prąd możemy wykorzystać na potrzeby domowych sprzętów bądź oddać go do zakładu energetycznego w ramach systemu opustów. W przeciągu roku następuje rozliczenie w formie przyznania opustu na energię pobraną z sieci, którego wielkość zależy od mocy mikroinstalacji. Dla instalacji do 10 kW – odbieramy 80% oddanej energii, natomiast pozostałe mikroinstalacje – 70%.

Pozostałe elementy instalacji:

  • Przewody solarne,
  • Zabezpieczenia instalacji od strony AC i DC,
  • Liczniki poboru energii w przypadku instalacji on-grid. Zakład energetyczny bezpłatnie wymienia licznik jednokierunkowy na dwukierunkowy umożliwiając tym samym skorzystanie z systemu opustów,
  • Akumulator w przypadku instalacji off-grid.

 

Naszym Klientom oferujemy kompleksową realizację inwestycji zaczynając od etapu przygotowania i projektowania, aż po realizację inwestycji “pod klucz” oraz nadzoru nad instalacją.

Heat Energia dostarcza kompletne systemy fotowoltaiczne jak i poszczególne komponenty.

 

W ofercie posiadamy szeroką paletę MODUŁÓW FOTOWOLTAICZNYCH znanych marek np. Munchen, Amerisolar, Bruk Bet Solar, Helios Solar.

Posiadamy INWERTERY jednofazowe lub trzyfazowe np. Saj, Growatt, Fronius, SMA. Spirvent, KACO,

Wszystkie komponenty są fabrycznie NOWE i posiadają GWARANCJĘ PRODUCENTA.

Realizujemy zamówienia instalacji zarówno na DACHU jak również na GRUNCIE.

Przygotowujemy PEŁNĄ DOKUMENTACJĘ do odpowiedniego operatora energetycznego.

Zapewniamy GWARANCJĘ i serwis powykonawczy.

Proponujemy finansowanie zakupu instalacji na RATY oraz LEASING.

 

Fotowoltaika to sektor odnawialnych źródeł energii, który wykorzystuje energię słoneczną.

Instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd elektryczny z darmowego, odnawialnego źródła energii, czyli promieniowania słonecznego. Wprowadzony w ten sposób prąd jest stały, dopiero przy pomocy inwertera przekształca się w prąd przemienny, czyli taki jaki mamy w gniazdkach. Tego rodzaju alternatywne pozyskiwanie energii powoduje znaczne oszczędności na rachunkach za energię elektryczną dla domu lub przedsiębiorstwa.Co więcej, fotowoltaika jest sposobem na uniezależnienie się od stale rosnących cen energii elektrycznej – dlatego też coraz bardziej się opłaca.

Nadwyżki energii, które wyprodukowaliśmy w sezonie letnim zasilą nasze ogrzewanie zimą, przez co  zminimalizujemy rachunki do zera.

Zasada rozliczania energii

Prosument posiadający elektrownię fotowoltaiczną podłączoną do sieci, ma możliwość bilansowania energii. – Nadwyżkę wyprodukowanej energii oddaje do sieci i w ciągu 365 dni może ją odebrać bez ponoszenia kosztów przesyłu.

Dla przykładu:

Dla mikroinstalacji do 10 kW opust wynosi 1:0,8 , dla pozostałych <40 kW – 1:0,7.

Nadwyżkę wyprodukowanej i niewykorzystanej w ciągu roku energii elektrycznej oddajemy do zakładu energetycznego za darmo.

W ciągu dnia, kiedy elektrownia produkuje energię, mamy 100 proc. oszczędności, ponieważ prąd zużywamy na bieżąco, natomiast gdy wystąpi nadwyżka prądu w ciągu dnia sieć zadziała jako akumulator i „przetrzyma” nam energię na wieczór.

Najbardziej opłacalną instalacją jest on- grid, czyli taka, która jest zintegrowana z siecią publiczną. Decydując się na instalację w pierwszej kolejności obliczamy zapotrzebowanie na prąd aby dobrać jak najlepsze rozwiązanie.

PAMIĘTAJ, KOLEKTORY SŁONECZNE TO NIE PANELE FOTOWOLTAICZNE !!!

Ostatnie lata pokazały ogromny wzrost zainteresowania wykorzystaniem słońca jako alternatywnego źródła energii. Z tego też powodu na dachach wielu domów pojawiły się panele fotowoltaiczne oraz kolektory słoneczne. Na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie identycznych, jednak w rzeczywistości to dwa zupełnie różne urządzenia o odmiennym przeznaczeniu.

Kolektory słoneczne – zasada działania

Kolektory są to urządzenia wykorzystujące energię słoneczną do wytworzenia ciepła na potrzeby ciepłej wody użytkowej bądź wspomaganie ogrzewania. Podstawowym elementem tzw. solarów jest absorber, którego zadaniem jest pochłonięcie energii słonecznej i przetworzenie jej na ciepło. Każdy system solarny wyposażony jest również w instalację, gdzie dzięki pompie obiegowej nieustannie krąży czynnik grzewczy w postaci np. roztworu glikolu i wody. Odbiera on wytworzone ciepło od absorbera i transportuje je aż do zasobnika, gdzie oddaje je do wewnętrznej instalacji wody użytkowej. Natomiast schłodzony czynnik wraca do kolektora i cały proces zachodzi ponownie.

 

Najważniejsze zalety instalacji solarnych

+ Długofalowa inwestycja w nasz dom. Płacimy za instalację jednorazowo, a jej koszt zwróci się w późniejszych latach użytkowania. Najszybciej odczujemy to w obiektach o dużym zużyciu ciepłej wody użytkowej – domy jednorodzinne, pensjonaty, fermy. W takich przypadkach koszt instalacji zwróci się znacznie szybciej niż np. w domu zamieszkiwanym przez jedną osobę,

+ Możliwość obniżenia kosztów ogrzewania poprzez wspomaganie go kolektorami. Idealną sytuacją jest, gdy w obiekcie zainstalowane jest ogrzewanie niskotemperaturowe np. podłogowe czy ścienne,

+ Możliwość wykorzystania instalacji solarnej do podgrzania wody w przydomowym basenie,

 

Panele fotowoltaiczne – zasada działania

Instalacje fotowoltaiczne również wykorzystują promienie słoneczne, jednak zamieniają je na energię elektryczną. Głównym elementem takiego systemu jest panel fotowoltaiczny (zbudowany z ogniw) oraz inwerter, inaczej falownik. W ogniwach zachodzi zjawisko konwersji energii słonecznej na elektryczną, czyli efekt fotowoltaiczny. Natomiast inwerter zamienia wytworzony prąd stały z paneli fotowoltaicznych na prąd przemienny potrzebny do zasilenia urządzeń w naszym gospodarstwie domowym. Wytworzoną energię możemy zużywać na bieżąco, a nadwyżkę magazynować w akumulatorach bądź oddać do zakładu energetycznego. W tym ostatnim przypadku oddaną nadwyżkę możemy później odebrać w formie opustu na energię pobieraną z sieci. Rozliczenie z zakładem energetycznym przebiega bezgotówkowo.

 

Najważniejsze zalety instalacji fotowoltaicznych

+ Darmowa oraz ekologiczna energia elektryczna,

+ Niezależność od zakładu energetycznego w przypadku instalacji off-grid wyposażonej w akumulatory. Jest to ogromna zaleta w przypadku obiektów usytuowanych w miejscach zmagających się z częstymi przerwami w dostawie prądu eklektycznego,

+ Duże korzyści finansowe, dzięki darmowej energii elektrycznej oraz możliwości przyłączenia instalacji do zakładu energetycznego. Przedsiębiorcy mają tutaj możliwość odsprzedaży nadwyżki wytworzonej energii za ok. 180 zł/MWh.  W przypadku odbiorców prywatnych istnieje natomiast tzw. system opustów polegający na przesłaniu nadwyżki prądu do zakładu oraz późniejszego jej odbioru w formie opustu na energię pobieraną z sieci.

+ Długofalowa inwestycja w nasz dom, jednocześnie podnosząca wartość nieruchomości,

+ Możliwość dostosowania instalacji do swoich potrzeb – instalacje on-grid, off-grid, wariant hybrydowy

+ Technologia przyjazna środowisku 

 

Zarówno instalacja solarne, jak i panele fotowoltaiczne to rozwiązania ekologiczne, niegenerujące hałasu oraz zanieczyszczeń a energia czerpana jest z całkowicie odnawialnego źródła. Instalacje takiego rodzaju będą idealne dla osób, którym nie jest obojętny los środowiska i naszej planety.

 

RODZAJE OGNIW FOTOWOLTAICZNYCH 

Rodzaj zastosowanego ogniwa w panelu fotowoltaicznym decyduje o sprawności całej instalacji, czyli również o ilości energii jaką uda nam się uzyskać. Dlatego przed zakupem należy sprawdzić materiał jaki został użyty oraz jakie są deklaracje producenta co to sprawności produktu.

Ogniwa I generacji

  • Panele monokrystaliczne

Ogniwa monokrystaliczne otrzymywane są z pojedynczego czystego kryształu krzemu (jednolita bryła o kształcie walca), który na etapie produkcji cięty jest na niewielkie sześciokątne plastry. Cechą charakterystyczną jest czarny kolor ogniw oraz wysoka sprawność sięgająca ok. 18%.  Czyni to panele monokrystaliczne panelami najbardziej efektywnymi, ale jednocześnie najdroższymi spośród dostępnych wariantów.

  • Panele polikrystaliczne

W przypadku ogniw polikrystalicznych materiałem wyjściowym są duże bloki krzemu (składające się z wielu kryształów), z których wycinane są ogniwa w kształcie kwadratu bądź prostokąta. Dodatkowo pokryte są one warstwą antyrefleksyjną, która daje charakterystyczny niebieski kolor. Jeśli chodzi o sprawność, to panele polikrystaliczne osiągają wartości rzędu 15%, ale są również tańsze w porównaniu z monokryształami. Wynika to z metody produkcji materiału pierwotnego – otrzymanie struktury składającej się z wielu kryształów krzemu jest prostsza oraz wymaga mniejszego nakładu finansowego niż struktura jednolita.

 

Ogniwa II generacji, czyli technologia cienkowarstwowa

Panele fotowoltaiczne II generacji to przede wszystkim niższa cena, ale i również mniejsza sprawność. Dodatkowo panele charakteryzują się bardzo niewielką grubością. W tej grupie wyróżniamy trzy typy ogniw:

  • Amorficzne

Ogniwa amorficzne powstają poprzez naniesienie cienkiej warstwy krzemu na szkło lub metal, co jest najtańszą metodą w tej grupie paneli. Niski koszt produkcji to również niska sprawność wahająca się w granicach 6-10%. Cechą charakterystyczną jest jednolity bordowo-brązowy kolor oraz brak struktur kryształów możliwych do wyodrębnienia. Ten typ ogniw spotykany jest np. w kalkulatorach.

  • CIS/CIGS

W tym przypadku miejsce krzemu zastępuje miedź, selen, ind oraz dodatkowo gal w ogniwach typu CIGS. Ich sprawność wynosi ok. 8%, ale ogromnie cenione są za zdolność pochłaniania promieni słonecznych w pochmurne dni. Dlatego dużą popularność zyskały np. w krajach Europy środkowej, gdzie w ciągu roku występuje bardzo wiele takich dni.

Ich sprawność waha się w granicach 12-14%, co jest stosunkowo dobrym wynikiem.

  • CdTe

W tym przypadku zastosowanym półprzewodnikiem jest tellurek kadmu, który również nakładany jest w postaci bardzo cienkiej warstwy. Sprawność takiego ogniwa wynosi ok. 10-12%. Problemem jednak jest późniejsza utylizacja panelu zawierającego taki pierwiastek.

Ogniwa wykonane w technologii cienkowarstwowej zawierają w sobie mniej pierwiastka, co czyni je tańszymi w porównaniu do ogniw I generacji.

 

Ogniwa III generacji = zupełna innowacja

Wykonane z materiałów nietoksycznych, można poddać je recyklingowi, a jednocześnie są tanie i łatwe w produkcji. Tak skrótowo można określić innowacyjne ogniwa fotowoltaiczne III generacji. Budowane są na bazie materiałów organicznych, co znacznie odróżnia je od poprzednich wariantów. Wykonywane są metodą nadruku, dzięki czemu proces produkcyjny przebiega sprawnie. Dotychczas nie mają wielkiego udziału w rynku fotowoltaicznym z uwagi na bardzo niską sprawność (zaledwie kilka procent) oraz stosunkowo krótką żywotność.

SYSTEM ON-GIRD, OFF-GIRD CZY HYBRYDOWY ???

Uzyskany prąd przemienny z instalacji fotowoltaicznej możemy wykorzystać na trzy sposoby w zależności od naszych potrzeb oraz od rodzaju budynku wyposażonego w taką instalację

System on-grid jest bezpośrednio połączony z siecią energetyczną, dzięki czemu część prądu zużywamy na potrzeby gospodarstwa domowego, natomiast nadwyżkę odsyłamy do sieci energetycznej w ramach systemu opustów. Jest to najpopularniejszy wariant, nie tylko ze względu na możliwość odesłania nadwyżki prądu, ale również przez brak konieczności montowania w instalacji kosztowego akumulatora energii do jej magazynowania.
Dodatkowe elementy systemu: zabezpieczenia instalacji zarówno od strony AC jak i DC, liczniki poboru i zużycia energii montowane przez zakład energetyczny oraz opcjonalnie wtyczka Wi-Fi instalowana do falownika (pobieranie informacji o produkcji energii z elektrowni),
Przeznaczenie: gospodarstwa domowe, firmy,
Wady: w przypadku awarii sieci energetycznej, również w podłączonym obiekcie następuje przerwa w dostawie prądu, czyli nie jesteśmy niezależni.

System off-grid nie posiada przyłączenia do sieci energetycznej przez co instalacja staje się zupełnie samodzielna. W tym przypadku nadwyżka wyprodukowanej energii zostaje zmagazynowana w akumulatorach i wykorzystywana w chwili, gdy spada wydajność instalacji.
Dodatkowe elementy systemu: kosztowne akumulatory (konieczna wymiana co pewien czas),
Przeznaczenie: domki letniskowe, górskie schroniska,
Wady: duży nakład finansowy.

Wariant hybrydowy polega na podłączeniu inwertera zarówno do sieci energetycznej, jak i akumulatorów. Dzięki takiemu rozwiązaniu część prądu wykorzystujemy na bieżąco, część magazynujemy w akumulatorach, a resztę odsprzedajemy do sieci. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, jeśli cenimy sobie niezależność lub nasz dom znajduje się na obszarach borykających się z częstymi przerwami w dostawie prądu.
Dodatkowe elementy systemu: akumulatory, liczniki dwukierunkowe montowane przez zakład energetyczny, zabezpieczenia, dodatkowa automatyka,
Przeznaczenie: np. obszary zmagające się z częstymi przerwami w dostawie prądu,
Wady: duży nakład finansowy

Instalację fotowoltaiczną można wykorzystać na różne sposoby, w pełni dopasowując do naszych potrzeb oraz nakładów finansowych jakie jesteśmy w stanie przeznaczyć na ten cel. Ta elastyczność sprawia, że praktycznie każdy znajdzie rozwiązanie w sam raz dla siebie.

NAJPOPULARNIESZE MITY O INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ !!!

Są ciekawą alternatywą dla konwencjonalnych źródeł energii oraz nieszkodliwe dla środowiska, za co instalacje fotowoltaiczne są powszechnie znane i cenione. Jednak nadal pozostaje dość pokaźna grupa osób, które wątpią w słuszność oraz opłacalność takiej inwestycji. Twierdzą, że owszem jest to korzystne rozwiązanie, ale trzeba spełnić multum warunków, aby cieszyć się darmową i ekologiczną energią. Ten oraz wiele innych mitów jest stale powielanych wśród klientów.

  1. Kolektor słoneczny = fotowoltaika

MIT. Instalacje solarne i fotowoltaiczne na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie, dlatego często te dwa pojęcia używane są zamiennie. Owszem w oby dwóch urządzeniach wykorzystywana jest energia słoneczna padająca na elementy instalacji, jednak różny jest produkt końcowy. W przypadku instalacji solarnych (tzw. solary) zachodzi konwersja energii słonecznej na ciepło, które zużywane jest na potrzeby c.w.u lub wspomaganie ogrzewania. Natomiast instalacje fotowoltaiczne wytwarzają prąd elektryczny, który zasili urządzenia w naszym gospodarstwie domowym. Są to zatem dwa całkowicie odmienne urządzenia.

  1. Polska to kraj o zbyt małym nasłonecznieniu, aby inwestycja była opłacalna

MIT. To jeden z najpowszechniejszych poglądów i oczywiście prawdą jest, że Polska nie jest najbardziej słonecznym krajem na ziemi. Jednak panele słoneczne potrafią wychwycić również światło rozproszone występujące w dni pochmurne. Analizując mapę rocznego nasłonecznienia dla naszego kraju (dostępną na stronie internetowej www.solargis.com) okazuje się, że średnia roczna ilość energii słonecznej docierającej do powierzchni w Polsce to 1000 kWh/m2. Jest to ilość, która w zupełności pozwoli na zaspokojenie potrzeb energetycznych gospodarstwa domowego (1 kWp instalacji fotowoltaicznej to 1000 kWh wyprodukowanej energii w naszych warunkach klimatycznych). Dowodem są Niemcy, którzy mają do dyspozycji podobne ilości promieni słonecznych, a z każdym rokiem biją rekordy ilości energii wytworzonej ze słońca.

  1. Przyłączenie do sieci energetycznej to duży wydatek

MIT. W przypadku mikroinstalacji do 50kW, czyli takich montowanych przez prywatne osoby nie ponosimy żadnych kosztów przyłączenia naszej instalacji do sieci energetycznej. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek, a zakład energetyczny na własny koszt zamontuje licznik poboru energii, umożliwiając tym samym odesłanie nadwyżki wytworzonego prądu. Warto pamiętać, że łączna moc zainstalowana elektryczna mikroinstalacji nie może być większa niż moc przyłączeniowa dla danego budynku (taką informację można sprawdzić w umowie z zakładem energetycznym). Jeżeli nasz dom nie spełnia tego wymogu, należy zwrócić się do zakładu z prośbą o zwiększenie mocy przyłączeniowej.

  1. Montuję i zapominam o instalacji

MIT. Wielu instalatorów przekonuje, że instalacja raz zamontowana nie wymaga późniejszego konserwowania lub czyszczenia. W pewnym stopniu kurz zostanie zmyty przez deszcz, jednak zanieczyszczenia mogą zgromadzić się w dolnej części panelu. Dodatkowo w przypadku większych zabrudzeń jak liście czy ptasie odchody wymagane jest w miarę możliwości sprawne ich usunięcie, aby nie pogorszyła się efektywność instalacji. Zalecana częstotliwość czyszczenia to 1-2 razy do roku w zależności od regionu oraz indywidualnych warunków. Podczas mycia instalacji należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • Nie stosować myjek ciśnieniowych, szorstkich gąbek bądź twardych elementów do zdrapywania zabrudzeń,
  • Panele powinny być myte jedynie, kiedy nie są nagrzane (np. w godzinach rannych),
  • Jako środek myjący używać miękkiej wody – nie wolno stosować silnych detergentów (lub zgodnie z zaleceniem producenta),
  • Nie stawać na powierzchni modułów

 

  1. Wymaga pozwolenia na budowę

MIT. W przypadku mikroinstalacji (o mocy elektrycznej do 50kW) nie ma konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę ani zgłaszania nigdzie takiego faktu. Istnieje jednak zastrzeżenie, że jeśli wysokość instalacji np. paneli fotowoltaicznych przekroczy 3m, konieczne jest zgłoszenie takiego faktu, aby roboty zostały przeprowadzone w sposób legalny. Zgłosić musimy jedynie chęć przyłączenia naszej instalacji do zakładu energetycznego oraz korzystania z systemu opustów. Istotną informacją jest, że zakład ma obowiązek pozytywnie rozpatrzyć nasz wniosek i przyłączyć instalację do sieci.

KONSERWACJA INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ

Jeżeli chcemy, aby nasza instalacja pracowała efektywnie musimy poddawać ją okresowym pracom konserwacyjnym. Dobra wiadomość jest taka, że panele fotowoltaiczne wymagają najmniej uwagi podczas użytkowania spośród wszystkich rodzajów odnawialnych źródeł energii.

 

Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim należy pamiętać, że stopień zabrudzenia naszej instalacji będzie zależał od kąta nachylenia paneli, miejsca montażu (dach/grunt) oraz lokalizacji inwestycji (teren uprzemysłowiony, jakość powietrza, otoczenie roślinnością).

Co może wpłynąć na efektywność instalacji?

  • Kurz

Część osadzającego się kurzu zostaje zmyta przez deszcz, jednak po wyschnięciu pozostaną smugi oraz cięższe zabrudzenia, które koniecznie muszą zostać usunięte. W tym celu można użyć zwykłej wody bądź zdemineralizowanej, ale nigdy silnych detergentów. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na dolną część panelu, gdzie występuje duża tendencja do gromadzenia się osadów spływających wraz z deszczem.

  • Zabrudzenia punktowe

Do takich zabrudzeń należą np. ptasie odchody bądź zalegające liście. Mają one dość duży wpływ na spadek efektywności paneli, ponieważ powodują miejscowe zacienienie i dlatego powinny być w miarę możliwości szybko usunięte.

  • Śnieg

Śnieg sam w sobie nie przyczyni się do uszkodzenia instalacji, jednak osadzanie grubej jego warstwy spowoduje zacienienie oraz spadek poboru energii. Dlatego zaleca się montaż paneli fotowoltaicznych pod odpowiednim kątem (30o-40o), aby śnieg stopniowo osuwał się z dachu pod wpływem własnego ciężaru. Dodatkowo badania wykazują, że ewentualne pozostałości śniegu nie powodują aż tak dużej straty energii,  aby było opłacalne regularne ich usuwanie.

  • Roślinność

W przypadku montażu instalacji na gruncie należy kontrolować rozrost otaczającej roślinności, tak aby nie dopuścić do zacienienia paneli np. poprzez bujne krzewy, bądź gałęzie.

 

Jak sprawdzić spadek efektywności?

Efektywność naszej instalacji możemy na bieżąco monitorować za pomocą wtyczki Wifi zainstalowanej do inwertera. Dzięki temu nie ma potrzeby częstego kontrolowania zanieczyszczeń paneli, co w przypadku montażu na dachu będzie uciążliwe.

Zalecana częstotliwość to 1-2 razy do roku, ale w dużej mierze zależy to od indywidualnych warunków. Dla przykładu instalacja zlokalizowana w otoczeniu drzew i krzewów będzie wymagała czyszczenia po okresie pylenia.

 

O czym należy dodatkowo pamiętać?

  • Nie stawać na panelach,
  • Nie myć paneli w gorące dni (bądź przeprowadzić takie prace w godzinach rannych lub wieczornych),
  • Do mycia nie używać szorstkich myjek oraz twardych elementów do zdrapywania zanieczyszczeń,
  • Nie stosować myjek ciśnieniowych.

 

X
tel. 696 738 019

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na wykorzystywanie cookies więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close